Akademikernes streikeuttak i staten er klart
I dag klokken 11 ble det offentlig hvem Akademikerne kommer til å ta ut i første fase av en eventuell streik, dersom partene ikke kommer til enighet i meklingen.
Akademikerne brøt forhandlingene med staten 30. april. Riksmekleren har gitt partene frist til midnatt 28. mai på å finne en løsning. Dersom meklingen ikke fører frem, vil rundt 900 medlemmer i Akademikerne tas ut i streik.
Medlemmene som tas ut er ansatt i følgende virksomheter:
- Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet
- Finansdepartementet
- Helse- og omsorgsdepartementet
- Samferdselsdepartementet
- Helsedirektoratet
- Folkehelseinstituttet
- Statens vegvesen
Avventer uttak i kommunesektoren
Akademikerne er i mekling også i KS og Oslo kommune. Her avventer Akademikerne utviklingen i meklingen før det offentliggjøres hvem som tas ut i en eventuell streik. Et uttak kan meldes når som helst i meklingen og de som tas ut kan streike fire dager senere. Hver enkelt forening i Akademikerne kan også velge å ikke godta meklingsresultatet og gå ut i streik alene. Det vil da bli klart i etterkant av meklingen.
