1893
15.11.1893
Ja
Statens poliklinik for tandsygdomme ble åpnet
Som et resultat av NTFs arbeid med tannlegeutdanningen, satt NTF seg et mål om å opprette et privat utdanningsinstitutt og/eller en behandlingsklinikk med undervisningsformål.
Forslaget førte til at Stortinget i mai 1893 bevilget penger til en slik klinikk, som åpnet allerede 15. november samme år i 2. etasje i Teatergaten 18, og med dette ble tannlegeutdannelsen formalisert.
Ved klinikken skulle elevene få undervisning i anatomi, fysiologi, patologi og farmakologi, samt teoretisk og praktisk undervisning i konserverende tannbehandling, mens opplæring i fremstilling av protese skulle gjennomføres i lærlingtid hos tannlege. Lege Johan Brun og tannlege Ole Smith-Housken ble ansatt som lærere ved poliklinikken.
Fra 1894 ble det lagt til et krav om to års læretid hos en autorisert tannlege for å bli opptatt som student ved klinikken, og et års utdanning på klinikken ble i praksis obligatorisk før man avla eksamen da alle tannlegeelever ønsket seg inn.

Det første kullet som utdannet seg ved Statens poliklinikk for tandsygdomme i 1893. Foto; Tidende 9/2015