Nye vilkår for medlemskap i Norsk Helsenett
Norsk helsenett (NHN) innfører nå nye medlemsvilkår som presiserer hvilke virksomheter som skal være medlem. For selvstendige virksomheter som yter helsehjelp, slik som enkeltpersonforetak og aksjeselskaper, betyr dette at hvert foretak må ha sitt eget medlemskap i Helsenettet.
Medlemskap i Helsenettet er helsevirksomhetenes inngangsbillett for å kunne dele helseopplysninger trygt og lovlig med andre. Gjennom Helsenettet kan medlemmene få tilgang til en rekke e-helsetjenester, som f.eks. meldingsutveksling, e-resept, kjernejournal med kritisk informasjon og journaldokumenter. Hvilke tjenester som er tilgjengelige for virksomhetene avhenger av om tjenestene kan integreres med journalsystemene, og om lov- og forskriftskrav er oppfylt.
Tidligere kunne flere virksomheter være dekket gjennom et kontorfellesskap eller klinikk. Nye nasjonale løsninger gjør at vi deler helseopplysninger på en annen måte enn før, og det stilles nå strengere krav til personvern og informasjonssikkerhet for å ha kontroll på hvem som deler og hvem som mottar helseopplysninger. Endringene som nå gjennomføres skal sørge for at medlemskap følger presiseringene i forskrift om standarder og nasjonale e-helseløsninger, slik at de riktige virksomhetene er medlem.
Status for tannhelsetjenesten
Tannhelsetjenesten har på nåværende tidspunkt dessverre begrenset tilgang til flere tjenester, men Helsenettet er likevel avgjørende for sikker informasjonsdeling og digital kommunikasjon, også for tannhelsetjenesten. Dessuten har Stortinget i et anmodningsvedtak, (Innst. 458 L, 2024–2025), bedt om at relevante nasjonale e-helseløsninger blir tilrettelagt for bruk i tannhelsetjenesten. Helsedirektoratet har derfor fått et oppdrag fra Helse- og omsorgsdepartementet om at de i samarbeid med Tannlegeforeningen skal vurdere hvilke e-helseløsninger som er relevante for tannhelsetjenesten og anbefale videre tiltak for å for å gjøre tjenestene tilgjengelige. Fristen for oppdraget er 1. juni og representanter fra NTF vil delta i arbeidet. Dette gir håp om at tannhelsetjenesten ganske snart vil få tilgang til flere ressurser på Helsenettet.
Om pris og innføring
2026 er et overgangsår, og endringene vil ikke påvirke pris og fakturering i inneværende år. Fakturering skjer fortsatt via kontoret/klinikken, men fra 2027 forutsetter NHN at alle selvstendige virksomheter som yter helsehjelp har eget medlemskap og hvert enkelt medlem vil bli fakturert.
Antall medlemmer vil påvirke den endelige prisen, som fastsettes av Helse- og omsorgsdepartementet. Det er derfor en fordel at man signerer de nye medlemsvilkårene innen 31. mars 2026, slik at NHN har best mulig grunnlag for å beregne medlemspris for 2027. Alle helsevirksomheter som leverer helsetjenester bør av den grunn signere medlemsvilkårene før 31. mars slik at prisen blir så lav som mulig for alle i 2027.
For å signere må du oppgi:
- Organisasjonsnummeret til ditt ENK/AS
- Organisasjonsnummeret til den virksomheten som har ansvar for journalsystemet du bruker, ofte kontoret/klinikken (ikke oppgi journalleverandøren)
- Telefonnummer og e-post adresse
Mer informasjon
NTF har tett dialog med NHN og vi jobber nå sammen for å lage en god informasjonspakke til våre medlemmer, med både tekst, video og et nettbasert informasjonsmøte. Følg med i NTFs kommunikasjonskanaler for mer informasjon.
For mer informasjon om de nye vilkårene se
www.nhn.no/medlemskap-i-helsenettet/nye-medlemsvilkar
Spørsmål kan også rettes NHNs kundesenter på 24 20 00 00 eller kundesenter@nhn.no.
